Magazín kulturního dění v Praze a okolí

První tóny festivalu Struny podzimu se rození již v neděli 23. září

Philippe Jaroussky  c Simon Fowler licensed
Philippe Jaroussky c Simon Fowler licensed to Virgin Classics_m
20.09.2012 00:53 |
Napříč hudebními žánry a kontinenty se letos posedmnácté vydávají Struny podzimu - nabízejí hvězdná jména i neotřelé projekty. V originálním programu kombinují jazz, klasiku, tradice i experiment. „Na tvorbu festivalového programu nahlížíme jako na samostatnou uměleckou disciplínu. Součástí našeho receptu je, že se neomezujeme na téma, styl nebo hudební období, ale že si můžeme dovolit uvádět pestrou paletu hudby, pokud každý z koncertů představuje mimořádnou uměleckou kvalitu,“ láká na letošní koncertní nabídku umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Od 23. září do 3. listopadu nabídnou Struny podzimu devět koncertů doplněných o klubovou noc SPOTLIGHT. Chybět nemůže ani vyhledávaný víkendový program Struny dětem.
 
Zahájení letošního ročníku festivalu bude patřit nejžádanějšímu kontratenoristovi současnosti Philippu Jarousskému, který vystoupí již 23. září ve Dvořákově síni Rudolfina. Z Francie, mekky staré hudby, přijede tento mladý pěvec se slovanskými kořeny přednést árie slavného barokního kastráta Farinelliho. Obdivuhodný hlas a unikátní hlasovou techniku Philippa Jarrouského doprovodí skvělý orchestr dobových nástrojů Venice Baroque Orchestra (dir. Andrea Marcon). „O kontratenoristech se říká, že jejich hlas dosahuje až k andělům. Pokud tomu tak je, Jarrousky musí být jediný, komu andělé i odpovídají,“ přibližuje tuto výlučnou osobnost Marek Vrabec.
 
S důrazem na interpretační kvalitu vybírali pořadatelé festivalu i další umělce na poli klasické hudby. V jedinečné atmosféře Pražské křižovatky (kostel sv. Anny) přednese 30. září intimní sólový recitál mladá fenomenální violoncellistka Alisa Weilerstein, která si získává fanoušky po celém světě díky své virtuózní technice i spontaneitou interpretace. O necelý měsíc později, 24. října, na témže místě pak před festivalové publikum předstoupí uznávané smyčcové kvarteto The Brodsky Quartet a vzývaný hráč na koru a skladatel s africkými kořeny Tunde Jegede. V jejich podání zazní tradiční komorní skladby i kompozice na pomezí klasiky a world music.
 
Respektované osobnosti i vycházející hvězdy - taková je nabídka jazzové linie letošních Strun podzimu. Jejím vrcholem se 31. října bezpochyby stane vystoupení saxofonisty Sonnyho Rollinse: legendy, jejíž hudební dráha započala prvním koncertem v 11 letech, aby se ve svých 82 letech vrátila na den přesně po třiceti letech zpět do Prahy. Rollins je považován několik posledních desetiletí za jednu z nejvýznamnějších osobností jazzové scény, jež ovlivnila několik generací hudebníků. „Jazz prostě žije a dýchá. Nikdy se nemění, ale přitom se mění neustále. To jsem se vždycky snažil zachytit ve své hře,“ dodává ke své kariéře saxofonový mág. U příležitosti koncertu odvysílá Česká televize 2. a 9. října jeho profil.
 
Strhující temperament a pohlcující energie - tyto přívlastky pro změnu opřádají Psion produkci mladé japonské pianistky a skladatelky Hiromi. V Praze se zastaví v půli turné mezi Bostonem a Londýnem. Společně s baskytaristou Anthony Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem, fusion bubeníkem roku podle ankety v časopisu Modern Drummer, tvoří The Trio Project. V Divadle Hybernia rozpoutají svou erupci jazzu, rocku i klasiky 3. října.
 
Gregory Porter - jméno, které uchvátilo jazzové hudební kritiky, vystoupí v Lucerna Music Baru pro velký zájem 9. října hned dvakrát. Porter je kritikou označován jako „nejvyzrálejší jazzový zpěvák-skladatel posledního desetiletí“. Do víru jižanských rytmů pak zavede posluchače jedna z nejlepších brazilských zpěvaček a skladatelek, Joyce Moreno. Mistryně bossa novy, jazzu a hudby brazilských legend vynikne v sólovém recitálu 14. října ve Stavovském divadle.
 
Struny podzimu každým rokem rozezní také hudba dalekých krajin. V rámci série koncertů objevujících možnosti lidského hlasu vystoupí 7. října v Českém muzeu hudby ženské trio jakutských „šamanek“ Ayarkhaan. Příběh ve své době největšího osobního parníku si jako inspiraci vybral jeden z nejrespektovanějších minimalistů, Gavin Bryars. Svůj ikonický opus Potopení Titaniku osobně uvede se svým ansámblem v multimediálním provedení v kinosálu Veletržního paláce 18. října.
 
Do sedmnáctého ročníku vstupují Struny podzimu po boku tradičních partnerů v čele s Telefónicou Czech Republic, mecenáši manželi Janečkovými, PRIVAT BANK AG, Českou televizí či Českým rozhlasem. „Všem stálým a věrným partnerům, stejně jako Ministerstvu kultury a hlavnímu městu Praha, děkujeme za podporu koncertních skvostů. Stejně tak tisícům návštěvníků festivalu, kteří – jak pevně doufáme – budou ze Strun podzimu odcházet s pocitem objevného zážitku,“ dodává výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová. Více informací a rezervace vstupenek na www.strunypodzimu.cz.
Vedle hlavního festivalového programu nabízejí Struny podzimu neformální klubovou noc SPOTLIGHT, která se letos uskuteční 3. listopadu v ROXY/NoD. Na jeden večer přiblíží Struny podzimu atmosféru proslulých newyorských klubů a na několika scénách představí mladé talenty mezinárodní i české hudební scény.
 
Mimo jiné geniálního amerického bubeníka Chrise „Daddyho“ Davea, experimentální jungle-ambient českého uskupení Sato-San To nebo dvojnásobného mistra České republiky v beatboxu En.drua a berlínského mistra jamu Ricoloopa. „Klubová noc je prostorem pro neobvyklá umělecká setkání, objevování, improvizace. Je minifestivalem jdoucím napříč nejrůznějšími hudebními styly mladé generace. Hudební program doplní debaty čili Q & A s jednotlivými umělci, které se v loňském roce setkaly s mimořádným ohlasem návštěvníků,“ vysvětluje Marek Vrabec.
 
Své pevné místo v programové nabídce má i víkend Struny dětem, který provede malé objevitele světem hudby, tance i výtvarného umění. Na zvídavé děti a hravé rodiče čekají od 19. do 21. října v divadle Minor výjimečné koncerty, hudební a pohybové workshopy i výtvarné dílny. Tata Bojs budou „vsedě a potichu“, zatímco beatboxer En.dru povede svůj workshop jistě pěkně nahlas. Společně s Danem Bártou pak předvedou, jak vzniká s pomocí tzv. loopstation hudba „právě teď a tady“. Hudebním vlakem kolem světa se malí cestovatelé vypraví s Clarinet Factory.
 
Brazilské zastavení s orchestrem Tam-Tam Batucada a taneční skupinou Tradición bude plné rytmů samby. Na klasickou strunu zadrnká Pražská komorní filharmonie, hravá hudba pro hravé děti se neobejde bez Orffových nástrojů a hry na vlastní tělo. S Petrem Skoumalem si zazpívají všichni od 5 do 80 let. Podrobný program na
 
www.strunydetem.cz.
 


Přidej komentář